Direksiyon sınavını geçtim ne yapmam gerekiyor?

Öncelikle tebrik ederiz.

Direksiyon sınavını geçtikten sonra kursumuz tarafından ilk iş gününde sürücü sertifikalarınız hazırlanarak inceleme, kontrol, mebbis ve polnet sistem girişleri ve onay için il milli eğitim müdürlüğüne gönderilmektedir. Bu işlemler iş yüküne göre yaklaşık 5-7 iş günü sürmektedir.

Bu süre içinde sürücü belgesi dosyasını almadıysanız veya ücretini kursa bırakmadıysanız bu süre içinde tamamlamanız gerekmektedir.Kursiyerlerimizin almasına gerek yoktur kursumuz tarafından kursiyerlerimize ücretsiz temin edilmektedir.

T.C. Kimlik numaranızla Vergi Dairesinde vezneye, https://ivd.gib.gov.tr internet adresi üzerinden sanal pos uygulamasıyla kredi kartı veya banka kartı aracılığıyla veya Halkbank, Vakıfbank, Ziraat bankasına sertifika sınıfınıza uygun aşağıda belirtilen sürücü belgesi harcını, 2022 yılı için 280,00 Sürücü Belgesi Değerli Kağıt Bedelini ve Halkbankası, Vakıfbank, Ziraat bankasına 2022 yılı için 65,00 sürücü belgesi hizmet (vakıf payı) bedelinin yatırmanız ve dekontlarını gerektiğinde göstermek üzere muhafaza etmeniz gerekmektedir.

Dosyanıza 1 adet biyometrik Fotoğraf eklemeniz gerekmektedir.

2022 YILI SÜRÜCÜ BELGESİ HARÇ ÜCRETLERİ
Ücret Adı Miktarı
A, A1, A2, F, B Engelli Sınıfı Sürücü Belgesi Harç Bedeli 370,40
B Sınıfı Sürücü Belgesi Harç Bedeli 1.116,90
C, CE, D, G Sınıfı Sürücü Belgesi Harç Bedeli 1.863,70

Sertifikanız geldiğinde kurstan dosyanızı teslim alabilirsiniz.

Sürücü Belgenizi alabilmek için Dosyanızla birlikte Nüfus Müdürlüğüne başvurmanız gerekmektedir. Başvurmadan önce Randevunuzu Sürücü Belgesi randevu sisteminden veya 199 numaralı telefondan randevu alabilir randevu saatinizde hiç beklemeden başvurabilirsiniz veya mesai başlama saatinde Nüfus Müdürlüğüne başvurarak sıra numarası alabilirsiniz. (Yoğunluğa göre bazı günler sıra numarası verilmemektedir. Nüfus Müdürlüğünden bilgi alabilirsiniz.)

Başvurunuzu tamamladıktan sonra sürücü belgesi yerine geçen geçici belge verilecektir bu belgeyle araç kullanabilirsiniz. en geç 15 gün içinde sürücü belgesi kartınız adresinize teslim edilecektir.

Yatırmanız gereken ücretler

  • Vergi Dairesine, İnternet Vergi Dairesine veya Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Bankasına: Sürücü belgesi sınıfınıza uygun yukarıda belirtilen sürücü belgesi harç bedeli
  • Vergi Dairesine, İnternet Vergi Dairesine veya Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Bankasına: 2022 yılı için 280,00 sürücü belgesi değerli kağıt bedeli
  • Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Bankasına: 2022 yılı için 65,00 sürücü belgesi hizmet (vakıf payı) bedeli
(Ödemeye dair belge (makbuz veya dekont) gerektiğinde gösterilmek üzere muhafaza edilmelidir.)

Başvuru esnasında istenen belgeler

  • Kimlik Belgesi
  • 1 adet biyometrik fotoğraf
  • Sürücü belgesi değerli kâğıt ve harç bedeli, vakıf payı
  • Sürücü Sertifikası (Elektronik ortamda sistemden kontrol edilmektedir.)
  • Öğrenim Belgesi, yurtdışından alınan öğrenim belgelerinin noter tasdikli tercümesi (Elektronik ortamda sistemden kontrol edilmektedir.)
  • Sürücü Sağlık Raporu (E-imzalı sürücü raporları Elektronik ortamda sistemden kontrol edilmektedir. Islak imzalı sürücü raporunuz varsa aslını ibraz etmeniz gerekir.)
  • Kan grubunu belirtir belge veya yazılı beyan (Sürücü Sağlık raporunuzda yazması durumunda istenmez)
Not: Elektronik ortamda sistemden kontrol edilebilen belgelerin aslı istenmemektedir. Ancak sistem üzerinden kontrol edilemediği durumlarda belgenin aslını ibraz emeniz gerekir.


MENÜ


SINAVLAR