SRC Belgeleri

SRC 3 (Uluslararası Eşya-Yük) Mesleki Yeterlilik Belgesi

SRC 3 Sınıfı Mesleki Yeterlilik Belgesi: Uluslararası Eşya, Yük veya Kargo taşımacılığı yapan ticari araçları kullanacak sürücülere verilir.

Belge Sınıfı: SRC 3
Kullandığı Araçlar: Bu belge ile Uluslararası Yük, Eşya veya Kargo taşımak için imal edilmiş ticari araçları kullanabilirsiniz.
Yetkili Olduğu Diğer Belgeler: SRC 4 (Yurt İçi Eşya-Yük)
Yaş Şartı: 18
(Bugün Başvurabilmeniz için Doğum Tarihinizin 20.07.2006 Tarihinden önce olması gereklidir.)
(Doğum tarihi günlük olarak otomatik hesaplanır)
Deneyim Şartı: B Sınıfı OtomobilEn az B Sınıfı Sürücü Belgesi
(Bu Mesleki yeterlilik belgesini alabilmeniz için en az B Sınıfı sürücü belgesine sahip olmanız zorunludur.)
Öğrenim Durumu Şartı: En az ilkokul
(SRC sınıfı Mesleki yeterlilik belgeleri için en az ilkokul düzeyinde eğitim almış olmanız gerekir.)
Geçerlilik Süresi: Yok
(SRC sınıfı Mesleki yeterlilik belgelerinde yürürlükte olan mevzuatlara göre süre sınırı yoktur.)
Güncel Dönem Son
Kayıt Tarihi:
1 Ağustos 2024

Kursumuzda Sadece Kurs Ücreti ve Yazılı Sınav Ücreti alınmaktadır.
Temsilci ücreti, eğitim ücreti, benzin ücreti adı altında hiç bir ücret alınmamaktadır.


Kurs Ücreti haricindeki Dış Masraflar
2024 YILI KURS ÜCRETİ HARİCİNDEKİ DIŞ MASRAFLAR
Ücret Adı Miktarı
Mesleki Yeterlilik (SRC, ODY, ÜDY) Sınav Ücreti 600,00
SRC Belgesi Kart Ücreti 147,00
Dış Masraflar Toplamı 747,00

SRC 3 Sınıfı Mesleki Yeterlilik Belgesi alma işlemleri 5 aşamadan oluşmaktadır. Sırasıyla Bu Aşamalar;
  1. Kayıt İşlemleri
  2. Teorik Eğitim
  3. Teorik Sınav
  4. Uygulama Sınavı
  5. Sertifika ve Mesleki Yeterlilik Belgesi

Sürücü belgesi veriliş tarihi 25.02.2003'den önce olan adaylar için Not: Sürücü belgesi en az B Sınıfı olması şartıyla Eğitim ve Sınavdan muaftırlar E-Devlet üzerinden T.C. Kimlik numaranız ve E-Devlet şifrenizle giriş yaparak Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Muafiyetli SRC Belgesi Başvuru sayfasından başvuru yapılarak SRC belgesi alınabilir. Detaylı bilgi ve başvuru kılavuzu için tıklayın.

1. Kayıt İşlemleri

Kayıt Sırasında Sadece Nüfus Cüzdanı ve Sürücü Belgesi yeterlidir.


SRC Sınıfı mesleki yeterlilik belgesi alabilmeniz için en az B Sınıfı sürücü belgenizin olması ve en az ilkokul düzeyinde eğitim almış olmanız gerekmektedir. Aranan Şartları taşıyorsanız SRC Kursumuza Sadece Nüfus Cüzdanınız ve Sürücü Belgenizle birlikte veya Gerekli Belgeleride alarak kayıt yaptırabilir veya internet sitemiz üzerinden Online Olarak Ön Kayıt yaptırabilirsiniz. Kayıt Yaptırdıktan sonrada Dönem Başlama tarihine kadar(Dönem başlama tarihleri genellikle her ayın 1 ve 14ü arasındadır) Gerekli Belgeleri getirebilirsiniz. Güncel Kurs Ücretlerimizi ve Kurs Ücreti haricindeki Sınav ücretleri ve Dış Masrafları sayfalarımızdan görüntüleyebilirsiniz. İsterseniz Online Kayıt Formunu doldurun en kısa sürede sizinle irtibata geçelim


Hediyemiz Olan Eğitim Dökümanları

  • SRC Sınıfı konu anlatımlarının ve Testlerinin bulunduğu SRC Eğitim Kitabı
  • Önceki sınavlarda çıkmış sorulardan hazırlanan Yaprak Testler

2. Teorik Eğitim

Kayıt yaptırdıktan sonra Dönem başlama tarihinde başlayarak Pazar hariç her gün akşam saat 17.00'de İnteraktif sınıflarımızda projeksiyon ve Bilgisayar yardımıyla animasyon görsel resim ve videolarla desteklenmiş şekilde iş sağlığı ve güvenliği, çevre güvenliği ve kalite müşteri memnuniyeti, iş organizasyonu, aracın yolculuk öncesi sürüş hazırlığı, eşya kargo taşıma kuralları, güvenli sürüş teknikleri, trafik kuralları ve cezalar, trafik adabı ve görgü kuralları, iletişim teknolojileri ve harita, araç bilgisi ve eknomik araç, mesleki gelişim, eşya-kargo taşıma (trafik, ulaştırma) mevzuatı, gümrük tır ve kaçakcılık mevzuatı, yasal sorumluluklar ve sigorta, trafik ve davranış psikolojisi ve ilk yardım konularında dersler verilmektedir. Her dersin bitiminde Genel deneme sınavları yapılmaktadır.

3. Teorik Sınav (Mesleki Yeterlilik Sınavı)

Bu Sınava katılabilmek için SRC Kursuna kayıt olmanız, Teorik eğitimlerinizi tamamlamış olmanız, Milli Eğitim Bakanlığının Hesabına yatırılmak üzere kursumuza 2024 yılı için 600,00 Sınav hizmetleri ücretini yatırmanız ve kursumuz tarafından Milli Eğitim Bakanlığına sınav isteğinizin bildirilmesi gerekmektedir.

Bütün src sınıflarında soru sayıları aşağıdaki gibidir.

Toplam Soru Sayısı
40

Mesleki Yeterlilik Sınavları genellikle ayda bir düzenlenmektedir. Sınav Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda yapılmaktadır. Saat: 10.00'da başlamaktadır ve Milli Eğitim Müdürlüğünün görevlendirdiği gözetmenler gözetiminde yapılmaktadır. Sınavda çoktan seçmeli test usulü Toplam 40 soru sorulmaktadır.

Her soru 2,5 puan olup 100 üzerinden en az 70 puan almanız gerekmektedir.

Sınavdan geçebilmeniz için en az 28 soru doğru cevaplamanız gerekmektedir.
Yanlış cevaplarınız, doğru cevaplarınızı götürmemektedir.

4. Uygulama Sınavı (Mesleki Yeterlilik Uygulama Sınavı)

Uygulama Sınavı yazılı sınav ile aynı günde yazılı sınavdan sonra yapılmaktadır.

Bu sınava katılabilmeniz için Teorik Sınavdan geçer not almış olmanız gerekmektedir.

Sınav Milli Eğitim Müdürlüğünce belirlenen 2 kişiden oluşan Sınav komisyonu tarafından yapılmaktadır. Soru havuzunda rastgele belirlenen 3 soru akıllı tahta üzerinden ekrana yansıtılmaktadır. sorular sözlü, görsel ve video şeklinde olmaktadır. 3 şıklı olarak sorulmaktadır. Aday 3 şık içerisinden doğru cevabı 1 dakika süre içinde söylemesi gerekmektedir. 3 sorudan en az 2 tanesini doğu cevaplayan aday "BAŞARILI" sayılmaktadır. 2 tanesini doğu cevaplayamayan aday "BAŞARISIZ" olarak belirlemektedir.

5. Sertifika ve Mesleki yeterlilik belgesi

Uygulama Sınavından geçtiğiniz takdirde Sertifikanız hazırlanarak inceleme ve onay için Milli Eğitim Müdürlüğüne gönderilmektedir bu işlem yaklaşık 1 hafta sürmektedir. Sertifikanız onaylandığında bilgileriniz elektronik ortamda Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile paylaşılmaktadır ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından SRC Sertifikanızın onaylandığını ve SRC Belgesi ücreti yatırmanız gerektiğine dair telefonunuza SMS gönderecektir. SMS geldikten sonra Halkbanka T.C. Kimlik Numaranızla 2024 yılı için 147,00 Ulaştırma bakanlığı SRC belgesi ücretini yatırabilirsiniz. Belge ücretini yatırdıktan sonra E-Devlet üzerinden SRC Belgenizin çıktısını alabilirsiniz.


MENÜ


SINAVLAR